به سندباد | بزرگترین پورتال تجارت الکترونیک ایران | خوش آمدید

خرید و فروش عمده و بی واسطه

بخرید ، بفروشید ، معاوضه کنید

چگونه برند شویم

چگونه یک برند موفق بسازیم ؟
این روزها دنیای تجارت با برند گره و پیوندی جدا نشدنی خورده است و هر گاه سخن از کسب و کاری موفق و جهانی به میان آورده می‌شود حتما نام برندی موفق و مشهور نیز در رشته و زمینه کاری خود در میان است. در سالیان اخیر ما ایرانیان نیز به اهمیت برند پی برده ایم و سعی داریم با ثبت برندهای خاص خود کسب و کارمان را رونق بخشیده و به اصطلاح سری میان سرها درآوریم. اما کسب موفقیت در میان خیل بی شمار برندهایی که این روزها ثبت و تبلیغ می‌شوند کار آسانی نیست. در این مطلب سعی می‌کنیم نکاتی را ذکر کنیم تا با عمل به آنها بتوانید به پیشرفت و موفقیت روز افزون برند خود کمک کنید
چگونه یک برند موفق بسازیم
1_ اهمیت و قدرت برند در بازاریابی و کسب موفقیت را جدی بگیرید:
امروزه از نظر هر مدرس و کارشناس حرفه‌ای بازاریابی و کسب و کار، موفقیت برند یک عامل قوی و مهم برای پیشرفت مشهود در هر حرفه و زمینه‌ای به شمار می‌آید. برند قدرتمند برندی‌ست که با اقتدار و فاصله زیاد از رقیبان نماینده و یادآور اصلی رشته و زمینه فعالیت خود باشد. بنابراین برندی که قصد فعالیت و ارائه خدمات خود با آن را دارید باید به همین اندازه قاطع و سریع در ذهن مخاطبتان کالا یا خدمات مورد نظرتان را تداعی کند. پس تبلیغات متعدد و دیده شدن با روشهای درست در این زمینه بسیار مهم است.
2_ هدف و استراتژی دقیق و معینی برای برند خود تعریف کنید:
وقتی برندی ثبت می کنید و تصمیم به ارائه محصول و خدمات خود تحت آن برند می گیرید تمام جوانب لازم را برای برند خود تعریف کنید. برای توسعه و موفقیت یک برند می‌بایست برای آن هویتی تعریف کنید و تمام اجزا و قسمتهای مربوط به آن را در نظر بگیرید. از جمله مواردی که به شناخته شدن و هویت بخشیدن به برند کمک می‌نماید عبارت است از:
لوگو یا نشانه :
اگر برند شما فقط شامل یک نام و تعدادی حروف است و شکل تعریف شده ای ندارد حتما یک لوگو – شکل- برای آن در نظر بگیرید یا نام تجاری خود را با فونت و اشکال مشخصی تعریف کنید و همیشه از آن استفاده کنید.
رنگ های برند:
یک یا دو رنگ خاص در نظر بگیرید و همیشه از برند خود با همان رنگها استفاده کنید. استفاده مداوم از یک یا چند رنگ ثابت باعث می‌شود مخاطب با دیدن آن رنگ یا ترکیب رنگ خاص به خودی خود به یاد برند و محصول شما بیفتد. به عنوان مثال استفاده مؤکد برند ایرانسل از رنگ زرد با کمی از رنگ آبی باعث شده که مخاطب به محض دیدن چنین ترکیب رنگی ایرانسل را در ذهن تداعی کند. تصویرسازی: بخش مهمی از برند سازی موفق تصویر سازی آن است. تصویری که از اشکال هندسی مرتبط و به جا و شکیل استفاده کرده و ضمنا سادگی خود را نیز حفظ نماید به راحتی در ذهن مخاطب ماندگار خواهد شد.
فونت و علائم بصری:
سعی کنید برای برند خود همیشه از یک یا دو فونت ثابت استفاده نمایید و ضمنا یک یا چند علامت بصری خاص و ساده را در نظر بگیرید و همیشه به همراه برند خود استفاده کنید تا کم کم آن علامت بصری به تنهایی نشانه ای از برند شما باشد. استفاده از علامت ضربدر در تبلیغات تلویزیونی محصولات لبنی پاک نمونه خوبی برای این مورد است، تا آنجا که هنوز هم پس از مدتها از گذشت پخش تلویزیونی این تبلیغات بسیاری از مردم علامت ضربدر را به نام " پاک یادت نره" یاد می کنند!
به کاربردن جملات کوتاه تفسیری:
سعی کنید یک یا چند جمله کوتاه، موجز و تأثیر گذار و البته مرتبط با خدمات خود را به عنوان جمله تبلیغاتی خود انتخاب کنید. مثلا عبارت تبلیغاتی چسب رازی را به خاطر آورید! « همه راضی از چسب رازی» ! جمله ای بسیار ساده ولی با کارکرد درست و موثر و به یاد ماندنی
مسلما ویژگی‌های یک برند خوب به مواردی که ذکر شد ختم نمی‌شود و خود شما می‌توانید با یک تحقیق اجمالی راجع به برندهای موفق ایرانی و جهانی و دقت به نکاتی که این برندها رعایت می‌کنند نکته های بسیار موثر اما ریز و جزئی بیابید. اما آنچه گفته شد نکات اولیه ای است که با رعایت آن‌ها می‌توانید مطمئن باشید اولین قدم‌ها را به درستی برداشته اید. فراموش نکنید که برای کسب موفقیت در این امر لازم است تمام این موارد را با هم انجام دهید و انجام یک یا دو مورد از فهرست کمکی به تثبیت برند شما و حرکت در مسیر موفقیت نخواهد کرد.
و اما آنچه که لازم است برای داشتن برند معتبر و موفق انجام ندهید:
سادگی را رعایت کنید و از پیچیدگی و افراط بپرهیزید:
اگر به برندهای معتبر و موفق ایرانی و غیر ایرانی مثل « بی ام دبلیو» یا « کاله » دقت کنید متوجه خواهید شد که همگی از فونت‌های ساده و یک یا دو رنگ استفاده کرده اند. شلوغ کردن بیش از حد لوگو با رنگهای متعدد و شکلهای هندسی زیاد تنها موجب خارج شدن برند شما از جریان رقابت بین برندهای رقیب و خسته و گیج کردن چشم مخاطبان خواهد شد. سادگی و در عین حال خاص بودن ویژگی ای است که باعث می‌شود برند به راحتی در ذهن مخاطب ماندگار شود. البته مواظب باشید که از سوی دیگر بام نیفتید و اینقدر در سادگی افراط نکنید که برندتان هیچ جذابیتی برای مخاطب نداشته باشد و به آن هیچ توجهی ننماید و از سویی به نظر بیاید بی‌محتواست و شما در آن خدمات یا محصول حرفی برای گفتن ندارید.
از ایجاد تغییرات مکرر در برندتان بپرهیزید:
لطفا در هنگام طراحی برند وقت و دقت و توجه کافی به طرح و معنای برند مورد نظرتان مبذول فرمایید و دقیقا آنچه مد نظرتان است را انتخاب نمایید تا بعدا هر روز تغییر تازه ای به ذهنتان نرسد که هوس اعمال آن تغییرات روی برندتان به سرتان بزند! تغییرات مکرر در برند به طور غیر مستقیم باعث ایجاد حس بی اعتمادی در مخاطب می‌شود و از سویی باعث می‌شود برند شما به علت نداشتن شکل و طرحی ثابت آنطور که باید دیده و شناخته نشود. ضمن اینکه تغییرات مکرر موجب تحمیل هزینه و صرف زمان اضافی جهت شناساندن مجدد برندتان با طرح جدید به مخاطبان خواهد شد.
از برندتان محافظت حقوقی کنید:
این روزها بازار رقابت میان برندهای مختلف هر روز داغتر از پیش می‌شود و در این میان هستند افراد و شرکتهایی که به خود زحمت نداده و بدون صرف خلاقیت و زحمت برندهای معروف را کپی کرده و با کمی تغییر برای محصول خود استفاده می کنند. بنابراین شما باید به طور فعال شرکتها و برندهای رقیب را رصد کنید تا از سوء استفاده احتمالی از برندتان مصون بمانید و در صورت پیش آمدن چنین موردی بتوانید از راه حقوقی و قانونی از این کار جلوگیری نمایید. لطفاً نسبت به این امر بی اهمیت نباشید، چون علاوه بر اینکه شخص دیگری از نام و اعتبار شما سوء استفاده کرده و کسب درآمد می کند ممکن است محصول و خدمات با کیفیت پایینی را به نام برند شما به بازار ارائه داده و اعتبار برند شما را تخریب کند. و بدتر از همه اینها ممکن است با نام تجاری و برند شما تخلفی صورت گیرد که موجب ایجاد دردسر برای شما شود.
جوانب احتمالی تغییرات برند خود را بسنجید:
اگر به هر دلیلی لازم شد در نام تجاری ( برند ) یا لوگوی خود تغییر ایجاد کنید یادتان باشد که باید حساب تمام جوانب آن را کرده باشید. به هر حال هر تغییر جدیدی در برند وارد شود باعث کاهش میزان ارتباطی می‌شود که تا آن لحظه با مخاطبان برقرار شده است. بهتر است تنها در هنگامی در برند خود تغییر ایجاد کنید که مطمئنید منفعت این کار بیشتر از خطر احتمالی کاهش مخاطبانتان است.
در هر صورت اگر قصد انجام چنین تغییراتی را دارید حتما به روشهای لازم و درست مشتریان دائمی و مخاطبان خود را از جزئیات تغییرات آگاه کنید.
یادمان باشد که برند و برند سازی این روزها شاخه مهمی از علم بازاریابی‌ست، پس با به کار بستن صحیح اصول اولیه ای که ذکر شد و دوری کردن از اشتباهاتی که به آنها اشاره کردیم می‌توان قدمهای محکم و درستی در ایجاد یک برند معتبر و خوش نام و ایجاد ارتباطی صحیح و دو طرفه با مخاطب برداشت.